Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

Historia jednostki

Podaj dalej:
Adres jednostki: Lulemino 19, 76-251 Kobylnica.
Ochotnicza Straż Pożarna w Luleminie powstała w 1952 roku. Komitet założycielski na prezesa zarządu wybrał Jana Czosnyka, na funkcję naczelnika Władysława Macegoniuka, skarbnikiem został Zygmunt Tates, a sekretarzem Władysław Derda.
Pierwsza remiza mieściła się w starym, nieistniejącym dziś budynku przy stawie młyńskim. W 1961 roku podjęto decyzję o budowie nowej remizy. Dzięki zaangażowaniu strażaków i mieszkańców Lulemina w 1962 roku zbudowano w czynie społecznym nowy budynek z wieżą do suszenia węży. Pierwszym sprzętem gaśniczym była ręczna sikawka. W 1958 roku w nagrodę za opanowanie pożaru w Luleminie przy użyciu tejże sikawki komendant powiatowy postanowił wyposażyć jednostkę w motopompę.
Strażacy z jednostki oprócz gaszenia pożarów wiele pracowali społecznie. To oni wybudowali we wsi przystanek autobusowy, wspólnie z mieszkańcami Lulemina pracowali przy budowie drogi do Kruszyny (1978) oraz grodzili plac wokół świetlicy. Przez kolejne lata w miarę możliwości i postępu wymieniano kolejno sprzęt. W 1969 roku wymieniono motopompę na PO 3, w 1984 na PO 5. Pierwszym pojazdem gaśniczym był wóz konny, który został zastąpiony przez samochód marki Żuk, następnie Lublin 3.
W 2002 roku OSP w Luleminie obchodziła swoje pięćdziesięciolecie. Z okazji jubileuszu jednostka otrzymała ufundowany przez Zarząd Gminy sztandar.
Rok wcześniej, przy wsparciu prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych wójta Leszka Kulińskiego, wybudowano we wsi nową remizę ze świetlicą.
Funkcję prezesa od 1984 roku sprawuje Adam Tates, natomiast od 2011 roku naczelnikiem jest Tomasz Semenowicz.