Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

Kompleksowe zwalczanie Barszczu Sosnowskiego

Kompleksowe zwalczanie Barszczu Sosnowskiego

Działania na terenie gminy w 2018 roku


Podaj dalej:

Do pobrania:

Zadanie „Kompleksowe zwalczanie Barszczu Sosnowskiego na terenie gminy Kobylnica” – 2018 rok współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach konkursu na zadania z zakresu ochrony przyrody województwa pomorskiego

Koszt kwalifikowany zadania: 82 352 PLN
Kwota dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku: 70 000 PLN

Termin realizacji:
kwiecień – październik 2018

Opis działań:

Zadanie dotyczy podjęcia działań mających na celu wyeliminowanie rośliny inwazyjnej jaką jest barszcz Sosnowskiego występujący w 7 obrębach geodezyjnych Gminy Kobylnica tj. Dobrzęcino, Komorczyn, Kobylnica, Słonowice, Sycewice, Reblino, Runowo Sławieńskie z obszaru 8,7415 ha na terenie Gminy Kobylnica. Na podstawie przeprowadzonych inwentaryzacji określono powierzchnię jego występowania na ok. 15,2415 ha, przy czym w ramach zadania finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku realizowane są działania na obszarze 8,7415 pozostały obszar objęty jest projektem „Ochrona różnorodności biologicznej na terenie powiatu słupskiego” Współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Główne założenia projektowe wiążą się z zatrzymaniem i odwróceniem procesu utraty różnorodności biologicznej, a tym ochrony cennych siedlisk przyrodniczych. Gatunki inwazyjne obcego pochodzenia należą do jednych z podstawowych przyczyn utraty bioróżnorodności, dlatego tak ważna jest ich eliminacja. Walka z „Barszczem Sosnowskiego” jest bardzo trudna, ponieważ jedna roślina może wydać kilka tysięcy nasion (nawet do 40 tys.), które mają zdolność kiełkowania przez kilka lat. Niniejszy projekt zakłada do walki z Heracleum wykorzystanie metod chemicznych i mechanicznych stosowanych na przemian tj.:
1) przeprowadzenie w miesiącu kwietniu zabiegów chemicznych na wszystkich powierzchniach występowania b. Sosnowskiego (mazakowanie i punktowy oprysk roztworem Roundapu 360SL)
2) przeprowadzenie w miesiącu maju zabiegów mechanicznych (koszenie i na mniejszych powierzchniach podcinanie szyjki korzeniowej)
3) przeprowadzenie w miesiącu czerwcu ponowienie zabiegów chemicznych,
4) przeprowadzenie w miesiącu lipcu zabiegów mechanicznych (koszenie i na mniejszych powierzchniach podcinanie szyjki korzeniowej)
5) przeprowadzenie w miesiącu sierpniu ponowienie zabiegów chemicznych,
6) przeprowadzenie w miesiącu wrześniu zabiegów mechanicznych (koszenie i na mniejszych powierzchniach podcinanie szyjki korzeniowej).

W celu skutecznej eliminacji roślin b. Sosnowskiego na całym obszarze Gminy Kobylnica, konieczna jest kontynuacja działań w latach kolejnych, co w konsekwencji powstrzyma degradację środowiska oraz umożliwi powolne, samoistne odtwarzanie siedlisk rodzimej flory i fauny, które zostały zniszczone w wyniku ekspansji obcego gatunku.
Planowane zadanie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.