Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

Kościół w Kuleszewie

Kościół w Kuleszewie

Kościół filialny pw. św. Józefa, rzymskokatolicki dawniej prostestancki, szachulcowy z XVIII wieku


Podaj dalej:

Województwo: pomorskie
Powiat: słupski
Gmina: Kobylnica
Rodzaj obiektu: Kościół

Rejestr zabytków: A-200 (karta adresowa)

Krótka historia kościoła - XVI-wieczny kościół, obecnie katolicki p.w. św. Józefa, dawniej protestancki, został ufundowany w 1587 roku przez ówczesnych włascicieli wsi - Jurgena i Michała von Boehn , o czym swiadczą inskrypcje w kościele, umieszczone na epitafium z 1626 roku Frantza Boehn i na dwóch dzwonach kościelnych: " +DA+PACEM+DOMINE+IN+DIEBUS+NOSTRIS+JURGEN BOEHNE.D.Marke B MICHAEL BOEHNE" to inskrypcja na pierwszym dzwonie oraz na drugim "MARTIN PREGER FECIT PATRONI FREANZ UND HANS GEORG GEUETTERN DIE BOEHN ZU CULSOW 1632". Świątynia w obecnym kształcie została wzniesiona w XVIII wieku. W połowie XX wieku przeprowadzono remont ołtarza głównego oraz chóru, pomalowano wnętrze kościoła oraz wzniesiono ozdobne ogrodzenie cmentarza. W latach 90. XX wieku kościół rozebrano, przeprowadzono konserwację, a następnie zrekonstruowano.

Projekt światyni - rzut przyziemia kościoła oparty jest na planie krzyża. Jest to budynek sakralny, jednokondygnacyjny, bezwieżowy, jednonawowy, z dwoma symetrycznymi bocznymi przybudówkami. Główne wejście dwuskrzydłowe od szczytu zachodniego. Dwa wejścia boczne jednoskrzydłowe prowadzą przez przybudówki.Układ wnętrza. Główne wejścia prowadzi pod antresolą chóru do jedynej nawy, od której odchodzą dwa pomieszczenia boczne usytuowane w połowie długości nawy. W pomieszczeniu lewym mieści się salka katechetyczna, w pomieszczeniu prawym zakrystia.

Konstrukcja szachulcowa - fundament z kamieni polnych połączonych zaprawą. Ściany obwodowe ryglowe z wypełnieniem ceglanym, pola otynkowane i pobielone na biało. Szkielet ścian z drewna sosnowego poczerniony. Drzwi główne zewnętrzne dwuskrzydłowe, płycinowe o ozdobnej stolarce w stylu neogotyckim. Pozostałe drzwi zewnętrzne i wewnętrzne jednoskrzydłowe, o podobnej stolarce. Ościeże i odrzwia zakończeniu prostym. Okna prostokątne o krzyżowym podziale z podwójnym ostrołukiem, w licu okna, wielokwaterowe. Okna przybudówek krosnowe pojedyncze, dwuskrzydłowe, 4 i 6 kwaterowe.Schody na chór drewniane, drabiniaste obudowane. Dach trójspadowy, pokryty dachówką karpiówką. Szczyt dachowy zachodni ryglowy, z wypełnieniem ceglanym. Konstrukcja dachu krokwiowa podparta w kalenicy pojedynczym, dwuodcinkowym stolcem. Mniej więcej w połowie wysokości dachu stolec z krokwiami łączą poziome banty. Krokwia górą zamocowane w słupie stolca, dołem osadzone w belkach stropowych. W przybudówkach dachy dwuspadowe, jeden daszek kryty karpiówką, drugi felcówką.Strop belkowany nagi z powałą z desek leżących na belkach stropowych, które wspierają skośne mieczy przy ścianach licowych.Posadzka ceramiczna, kładziona z ośmiobocznych płytek.