Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

Kościół w Zębowie

Kościół w Zębowie

Kościół filialny pw. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych, w stylu gotyckim, zbudowany w XV wieku, odbudowany po pożarze w XVIII wieku


Podaj dalej:

Województwo: pomorskie
Powiat: słupski
Gmina: Kobylnica
Rodzaj obiektu: Kościół

Rejestr zabytków: A-225 (karta adresowa)

Krótka historia - Kościół wzniesiono prawdopodobnie w XV wieku w stylu gotyckim, ale z niego zachowała się tylko wieża frontowa (hełm z XX w.). Kościół wraz z położonymi obok zabudowaniami plebanii spłonął 7 lipca 1773 roku. W krótkim czasie odbudowano go. Zachowano większą część starych murów. Zakończenie prac w 1777 roku uwieńczono wiatrową chorągiewką umieszczoną na dachu wieży. Przy ścianie południowej najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIX wieku dobudowano przybudówkę z zakrystią w stylu neogotyckim. W wieży na nadprożu neogotyckich drzwi umieszczono inskrypcję: „Paul v. Below - Reddentin, 1896, W.v. Zitzewitz - Zitzewitz”. W 1932 roku wykonano renowację budowli. Wówczas w północną ścianę nawy, po stronie zewnętrznej wmurowano płytę nagrobną z końca XVIII w. upamiętniającą von Belowów.

Projekt światyni - Kościół na planie prostokąta z węższą zbliżoną do kwadratu wieżą od zachodu. Salowy. Od południa zakrystia na planie prostokąta, od północy prostokątna klatka schodowa. Wejście od zachodu. Kościół jednonawowy bez wyodrębnionego prezbiterium. Bryła zwarta. Kościół jednokondygnacyjny z czterokondygnacyjną wieżą, jednokondygnacyjną zakrystią i klatką schodową. Kościół nakryty dachem dwuspadowym, wieża czterospadowym, zakrystia dwuspadowym, klatka schodowa pulpitowym.Ozdobą kościoła jest szczyt wschodni z ostrołukowymi kołowymi blendami.Zupełnym wyjątkiem w skali Pomorza są przypory przy zachodnich narożach wieży.