Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

Sołectwo Lubuń

Lubuń - wieś sołecka licząca 183 mieszkańców wg stanu na dzień 10.03.2020


Podaj dalej:

Do pobrania:

Położona jest we wschodniej części Gminy Kobylnica w obszarze Parku Krajobrazowego Dolina Słupi.
Sołectwo zostało założone w 1946 roku. Siedzibą organów sołectwa jest miejscowość Lubuń.
W miejscowości znajduje się bijące źródło krystalicznej wody, 2 sklepy, świetlica wiejska, Ochotnicza Straż Pożarna, drzewo będące pomnikiem przyrody oraz jeden z nielicznych zachowanych cmentarzy ewangelickich z XIX w. w powiecie słupskim. Niegdyś w Lubuniu mieściła się szkoła.
W Lubuniu mieści się kościół filialny Parafii Rzymsko-Katolickiej w Kwakowie.

SOŁTYS
Pan Marek Olech


RADA SOŁECKA

Pani Teresa Olech
Pani Dorota Stankiewicz
Pani Alicja Tates
Pan Zdzisław Milewicz

Rys historyczny

Zapisy nazwy w dawnych dokumentach: Lubun (1281), Lebun (1313), Lebbune (1474), Labuhn (1780), Łabuń (pierwsze lata powojenne).
Wieś ulicówka. Jedna z najstarszych w tej części Pomorza. Pierwsza wzmianka z 1281 r. w dokumencie nadania dla klasztoru norbertanek w Słupsku. Nastepnie sprzedane Święcom, potem Krzyżakom na 150 lat. W 1496 r. na tle praw do własności Lubunia miał miejsce spór między księciem Bogusławem a Puttkamerami, rozstrzygnięty na korzyść księcia. W czasach pruskich Lubuń należał do 18 wsi królewskich z zarządem w Słupsku. W 1784 roku we wsi był folwark, kuźnia, szkoła i razem 22 domy. Ostatnim właścicielem majątku był Karl Ludwig Zielke. W okresie międzywojennym był tu dobrze rozwinięty handel i rzemiosło.