Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) cieszą się tradycyjnie wielkim uznaniem społecznym. Mimo to jeszcze w 1949 roku dotkliwie odczuwano brak odpowiedniej liczby przeszkolonych strażaków, którzy mogliby pełnić funkcje naczelników na terenach obecnej gminy Kobylnica. Dawał o sobie znać również brak podstawowego sprzętu pożarniczego i umundurowania.
Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku w protokołach Prezydium Gminnej Rady Narodowej wymieniani byli: Wacław Sobczyk, Teodor Głaszcz i Antoni Czarny – jako strażacy w randze komendantów Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylnicy. Z protokołów sporządzanych na sesjach Gromadzkiej Rady Narodowej w Kobylnicy z tego okresu wynika, iż istniała straż pożarna w Widzinie, Łosinie i Kobylnicy. W gromadzkim planie ochrony przeciwpożarowej z pierwszej połowy lat sześćdziesiątych jest stwierdzenie, iż są w gromadzie dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej typu „KM” oraz inne jednostki w Widzinie, Kończewie i Zajączkowie, a planuje się powołać nowe jednostki w Bolesławicach i Łosinie, zwiększyć liczbę członków Ochotniczych Straży Pożarnych z 18 do 27 w miejscowościach Widzino i Kobylnica, zakupić z funduszu gromadzkiego 30 kompletów ubrań ochronnych, motopompy, syreny i węże tłoczne, a w ramach profilaktyki przeciwpożarowej usprawnić przeciwpożarowe zbiorniki wodne oraz poprawić stan zabezpieczeń przeciwpożarowych w budownictwie wiejskim.
W 1966 roku Ochotniczą Straż Pożarną w Łosinie rzeczywiście zorganizowano, ale nie posiadała ona żadnego sprzętu przeciwpożarowego. Wiadomo, że pod koniec lat pięćdziesiątych i w latach 60 prezesem OSP w Widzinie był Henryk Januszewski, natomiast funkcję prezesa straży w Łosinie pełnił Marian Tyczyno, we władzach tamtejszej straży był również Ryszard Jóźwiak.
Dla ochrony przeciwpożarowej obszarów leśnych powoływano też przeciwpożarowe zespoły wiejskie. 6 kwietnia 1965 roku przy leśnictwach Łosino, Reblino i Zębowo powołano drużyny:
29-osobową z Widzina, 26-osobową z Łosina, 22-osobową z Kończewa i 20-osobową z Bolesławic. Jedną z form profilaktyki przeciwpożarowej było wówczas także powoływanie we wsiach tak zwanych zespołów kontrolnych, w skład których poza sołtysem, milicjantem, radnym, członkiem Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej wchodził również naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej lub przynajmniej strażak. Zespoły te były najpierw szkolone przez Straż Pożarną w Słupsku.
W 1991 roku w gminie Kobylnica było 9 jednostek OSP. Pięć z nich funkcjonowało przy Państwowych Gospodarstwach Rolnych jako jednostki zakładowe. Były to jednostki w Dobrzęcinie, Kończewie, Płaszewie, Reblinie, Sycewicach i Redęcinie (Zębowo). Jednostki w Kruszynie, Lubuniu, Luleminie, Sierakowie i we Wrzącej finansował Urząd Gminy w Kobylnicy. Wraz z likwidacją Państwowych Gospodarstw Rolnych przestały istnieć utrzymywane przez nie zakładowe jednostki straży, a pozostały tylko gminne.
Prezesami Zarządu Oddziału Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych byli kolejno: Jerzy Makarow (1990- 1998), Jerzy Szadkowski (1998-2001), obecnie Leszek Kuliński (od 2001). Natomiast komendantami ZOG OSP RP w Kobylnicy byli kolejno: Czesław Skóra (1992-1999), Bogdan Popiel (1999-2006), obecnie Robert Smysło (od 2006). Funkcję Kapelana gminnego środowiska Strażaków Ochotników gminy Kobylnica i ich rodzin od 2011 roku pełni ksiądz Feliks Samulak.
Strażacy z gminy Kobylnica utrzymują kontakty ze strażakami z gminy Kościelisko oraz ze szwedzkiej gminy Osthammar.
W III kwartale 2018 roku jednostki OSP Gminy Kobylnica otrzymały nowoczesny sprzęt ratowniczy zakupiony w ramach 2 programów finansowanych z budżetu Gminy Kobylnica oraz dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 na doposażenie jednostek OSP powiatu słupskiego działających w ramach KSRG, jak również ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (dalej: Funduszu Sprawiedliwości), którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
Na koniec roku 2018 stan osobowy członków Ochotniczych Straży Pożarnych zrzeszonych w 6 jednostkach (Kruszyna, Lubuń, Lulemino, Sierakowo, Sycewice, Wrząca) na terenie Gminy Kobylnica przedstawiał się następująco:
- członkowie zwyczajni 167 osób, w tym 127 mężczyzn i 44 kobiety,
- członkowie wspierający 3 osoby,
- członkowie honorowi 8 osób,
- liczba członków zwyczajnych OSP (w wieku 18-65 lat) mogących brać bezpośredni udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych 76 osób, w tym 68 mężczyzn i 8 kobiet.