Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

OSP Gminy Kobylnica

OSP Gminy Kobylnica
Podaj dalej:
Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) cieszą się tradycyjnie wielkim uznaniem społecznym. Mimo to jeszcze w 1949 roku dotkliwie odczuwano brak odpowiedniej liczby przeszkolonych strażaków, którzy mogliby pełnić funkcje naczelników na terenach obecnej gminy Kobylnica. Dawał o sobie znać również brak podstawowego sprzętu pożarniczego i umundurowania.

Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku w protokołach Prezydium Gminnej Rady Narodowej wymieniani byli: Wacław Sobczyk, Teodor Głaszcz i Antoni Czarny – jako strażacy w randze komendantów Ochotniczej Straży Pożarnej w Kobylnicy. Z protokołów sporządzanych na sesjach Gromadzkiej Rady Narodowej w Kobylnicy z tego okresu wynika, iż istniała straż pożarna w Widzinie, Łosinie i Kobylnicy. W gromadzkim planie ochrony przeciwpożarowej z pierwszej połowy lat sześćdziesiątych jest stwierdzenie, iż są w gromadzie dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej typu „KM” oraz inne jednostki w Widzinie, Kończewie i Zajączkowie, a planuje się powołać nowe jednostki w Bolesławicach i Łosinie, zwiększyć liczbę członków Ochotniczych Straży Pożarnych z 18 do 27 w miejscowościach Widzino i Kobylnica, zakupić z funduszu gromadzkiego 30 kompletów ubrań ochronnych, motopompy, syreny i węże tłoczne, a w ramach profilaktyki przeciwpożarowej usprawnić przeciwpożarowe zbiorniki wodne oraz poprawić stan zabezpieczeń przeciwpożarowych w budownictwie wiejskim.

W 1966 roku Ochotniczą Straż Pożarną w Łosinie rzeczywiście zorganizowano, ale nie posiadała ona żadnego sprzętu przeciwpożarowego. Wiadomo, że pod koniec lat pięćdziesiątych i w latach 60 prezesem OSP w Widzinie był Henryk Januszewski, natomiast funkcję prezesa straży w Łosinie pełnił Marian Tyczyno, we władzach tamtejszej straży był również Ryszard Jóźwiak.

Dla ochrony przeciwpożarowej obszarów leśnych powoływano też przeciwpożarowe zespoły wiejskie. 6 kwietnia 1965 roku przy leśnictwach Łosino, Reblino i Zębowo powołano drużyny:
29-osobową z Widzina, 26-osobową z Łosina, 22-osobową z Kończewa i 20-osobową z Bolesławic. Jedną z form profilaktyki przeciwpożarowej było wówczas także powoływanie we wsiach tak zwanych zespołów kontrolnych, w skład których poza sołtysem, milicjantem, radnym, członkiem Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej wchodził również naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej lub przynajmniej strażak. Zespoły te były najpierw szkolone przez Straż Pożarną w Słupsku.

W 1991 roku w gminie Kobylnica było 9 jednostek OSP. Pięć z nich funkcjonowało przy Państwowych Gospodarstwach Rolnych jako jednostki zakładowe. Były to jednostki w Dobrzęcinie, Kończewie, Płaszewie, Reblinie, Sycewicach i Redęcinie (Zębowo). Jednostki w Kruszynie, Lubuniu, Luleminie, Sierakowie i we Wrzącej finansował Urząd Gminy w Kobylnicy. Wraz z likwidacją Państwowych Gospodarstw Rolnych przestały istnieć utrzymywane przez nie zakładowe jednostki straży, a pozostały tylko gminne.

Prezesami Zarządu Oddziału Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych byli kolejno: Jerzy Makarow (1990- 1998), Jerzy Szadkowski (1998-2001), obecnie Leszek Kuliński (od 2001). Natomiast komendantami ZOG OSP RP w Kobylnicy byli kolejno: Czesław Skóra (1992-1999), Bogdan Popiel (1999-2006), obecnie Robert Smysło (od 2006). Funkcję Kapelana gminnego środowiska Strażaków Ochotników gminy Kobylnica i ich rodzin od 2011 roku pełni ksiądz Feliks Samulak.

Strażacy z gminy Kobylnica utrzymują kontakty ze strażakami z gminy Kościelisko oraz ze szwedzkiej gminy Osthammar.

W III kwartale 2018 roku jednostki OSP Gminy Kobylnica otrzymały nowoczesny sprzęt ratowniczy zakupiony w ramach 2 programów finansowanych z budżetu Gminy Kobylnica oraz dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 na doposażenie jednostek OSP powiatu słupskiego działających w ramach KSRG, jak również ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (dalej: Funduszu Sprawiedliwości), którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Na koniec roku 2018 stan osobowy członków Ochotniczych Straży Pożarnych zrzeszonych w 6 jednostkach (Kruszyna, Lubuń, Lulemino, Sierakowo, Sycewice, Wrząca) na terenie Gminy Kobylnica przedstawiał się następująco:
- członkowie zwyczajni 167 osób, w tym 127 mężczyzn i 44 kobiety,
- członkowie wspierający 3 osoby,
- członkowie honorowi 8 osób,
- liczba członków zwyczajnych OSP (w wieku 18-65 lat) mogących brać bezpośredni udział w akcjach ratowniczo - gaśniczych 76 osób, w tym 68 mężczyzn i 8 kobiet.