Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

Pałac w Zajączkowie

Pałac w Zajączkowie

Usytuowany w północno-wschodniej części wsi oraz dawnego gospodarstwa folwarcznego.


Podaj dalej:

Oddzielony jest od głównej drogi wiejskiej betonowym ogrodzeniem. Zwrócony fasadą w kierunku południowo-zachodnim, od zachodu i południa sąsiaduje z podwórzem gospodarczym, a od wschodu i północy otacza go park. Prowadzi do niego brukowana droga, na której zamknięciu znajduje się okrągły gazon z dwoma nadrzewkami. Droga obiegająca wokół umieszczonego przed frontonem klombu stanowi podjazd do wejścia głównego.

Obiekt wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta z ryzalitem środkowym od południowego zachodu i aneksem na rzucie prostokąta od południowego wschodu, zbudowany na fundamentach obligowanych kamieniem. Posiada bryłę zwartą, jest podpiwniczony, jednokondygnacyjny, z częściowo użytkowym poddaszem. Korpus główny przykrywa kryty blachą dach naczółkowy z wystawką od południowego-zachodu, ryzalit - dachem dwuspadowym, a aneks zwieńczono tarasem.

W ryzalicie poprzedzonym schodami znajduje się sień z parami toskańskich kolumn, za sienią holl, następnie węższa klatka schodowa. Układ pomieszczeń jest dwutraktowy, w części zachodniej dwuipółtraktowy. W narożniku wschodnim traktatu ogrodowego znajduje się obszerny salon.

Elewacja frontowa jest dwunastoosiowa, tylna (północno-wschodnia) - dziesięcioosiowa, boczna (południowo-wschodnia) - pięcioosiowa, druga boczna (północno-zachodnia) - jednoosiowa. W elewacji frontowej na szóstej osi znajduje się prostokątny otwór drzwiowy, zaś otwory okienne ryzalitu na piątej, szóstej i siódmej osi zamknięte są łukami pełnymi. Ryzalit podzielony został między otworami pilastrami toskańskimi i zwieńczony trójkątnym frontonem obwiedzionym wydatnym gzymsem.

Schody zewnętrzne granitowe są jednobiegowe, balustrada pełna, w formie kamiennego murku, schody główne wewnętrzne są drewniane z krzyżujących się szczeblin, na skrzyżowaniu zdobią je rozetki. Drzwi główne są także drewniane, dwuskrzydłowe z prostokątnym nadświetlem. Wyposażenie stanowi drewniana boazeria w salonie, w narożnikach i przy drzwiach podzielona kompozytowymi pilastrami, a płycizny - dekoracyjnymi wycięciami.

Pałac został wybudowany w 1835 roku z inicjatywy rodziny Schmidtów, a w pierwszym ćwierćwieczu XX wieku dobudowano aneks oraz wyposażono salon. Od 1957 roku należał do Państwowego Gospodarstwa Rolnego Zajączkowo, w latach 70. do PGR Kończewo, na początku lat 80. do PGR Kwakowo. W 1992 r. obiekt przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, później dzierżawiony był przez przedsiębiorstwo rolno-handlowe z Zajączkowa, obecnie znajduje się w rękach prywatnych. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 368,7 metrów kwadratowych, figuruje on w rejestrze zabytków