Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

Park Pałacowy Bzowo

Park Pałacowy Bzowo

Miejscowość Bzowo niem. Besow początkowo należała do księcia pomorskiego Świętopełka, który przekazał ją zakonowi joannitów.


Podaj dalej:

Nie wiadomo jak długo Bzowo było w posiadaniu zakonu. Dokładniejsze dane o właścicielach pochodzą z II połowy XV wieku. W 1480 roku posesjonatem był Mathias Bone. Bohenowie natomiast przejęli wieś w 1529 roku. Bzowo było we władaniu Bohenów przez blisko 400 lat. W 1784 roku właścicielem został Ernst Ludwig von Böhn. W tym czasie we wsi były dwa folwarki. W latach 1773-1775 za dotacje królewskie wybudowano gospodarstwo Plan-heide (dzisiejsza Rozłęka). Należał on najpierw do majątku Bzowo a następnie do Scięgnica. W roku 1857 Franz Wilhelm Adolf von Bohen sprzedał go Friedriechowi von Blumenthal. Następnie Friedrich odsprzedał go w 1892 roku Augustowi Siemersowi, który był również właścicielem Kończewa. W 1901 roku syn Augusta von Siemers przekazał majątek Erichowi von Bonin (najprawdopodobniej to on wybudował pałacyk). W roku 1920 właścicielem Bzowa, był syn Ericha - Albrecht. Z powodów finansowych w roku 1931 Albrecht był zmuszony sprzedać posiadłość Towarzystwu Parcelacyjnemu. Jeszcze tego samego roku Bzowo wraz z folwarkiem zostało rozparcelowane. W pałacu utworzono szkołę powszechną, mieszkania dla dwóch nauczycieli oraz kaplicę ewangelicką. Obiekt obecnie już nie istnieje, spłonął w 1975 r. W rejestrze zabytków widnieje zabytkowy park.