Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

Park w stylu krajobrazowym w Sycewicach

Park krajobrazowy z początku XIX w.


Podaj dalej:

Województwo: Pomorskie
Powiat: słupski
Gmina: Kobylnica
Rodzaj obiektu: Park

Rejestr zabytków:
Park nr rej. A-1170 z dnia 15.06.1987 r. (karta adresowa)

Park jest dużym założeniem krajobrazowym z kilkoma częściami kompozycyjnymi. Od strony zachodniej rozpoczyna sie aleja wjazdowa wysadzona lipami osiowo poprowadzona do nieistniejącego pałacu ze stawami po stronie południowej i odciętym od pól aleja jesionowa terenem. Po północnej stronie alei zlokalizowano współcześnie osiedle mieszkaniowe.
Od miejsca po pałacu rozpoczyna sie część ozdobna i widokowa parku z trzema alejami rozchodzącymi sie od pałacu wzdłuż dróg oraz polanami i ukształtowanymi grupami zadrzewień. W tej części występuje wiele drzew egzotycznych o pokroju i formach ozdobnych. Droga publiczna przecina park leśny na dwie części. W części wschodniej w odległości 50 m od drogi znajdują sie grobowce rodzinne z resztkami nagrobków. W pobliżu zachowało sie kilka żywotników z dawnego otoczenia cmentarza.
Park leśny charakteryzuje sie grupowym rozmieszczeniem drzew starych o dużych rozmiarach, szpalerem starych lip i dębów na obrzeżach i licznymi grupami młodszymi podrostu i silnym zakrzewieniem nieomal na całym terenie parku. Na terenie parku leśnego dominuje dąb i buk, których udział wynosi ok. 70% ilości drzew. Po ok. 10% lip, klonów i świerka. Sporadycznie występuje jesion, kasztanowiec, wiąz, modrzew, sosna, platan, jodła, żywotniki, olsza, grab, osika i czeremcha. Wiek drzew pietra górnego wynosi ok. 120 - 140 lat. Kilka drzew buka i dębów ma duży rozmiar: obwód pnia 600cm i jest niewątpliwie starszych - ponad 200 lat. W kilku grupach i pod okapem drzew starszych występuje podrost głównie świerka, wiązu, jesionu, klonów, brzozy, osiki i czeremchy z wieku 40 - 70 lat. W grupie krzewów wyróżniono: bez czarny, bez koralowy, czeremchę, dereń, suchodrzew, leszczynę, malinę i bluszcz.
Z analizy całego układu parkowego wynika, ze nie zachował sie tylko pałac. Park we wszystkich swoich częściach zachował sie bez zasadniczego uszczerbku powierzchniowego. Zmiany w szczegółach to przede wszystkim pozbawienie parku elementów architektury ogrodowej, urządzeń zabawowych, zdewastowanie cmentarza, rozebranie ogrodzenia.

W 2013 roku w Parku krajobrazowym w Sycewicach podjęto prace mające na celu likwidację barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.). W 2014 roku prace te kontynuowano. Nakłady finansowe na realizację przedmiotowego zadania w 2013 roku wynosiły 21 546 zł, natomiast w 2014 - 30 780 zł.