Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

Prace przy zbiornikach wodnych

Ochronią przed powodzią, pomogą w okresie susz


Podaj dalej:
W Gminie Kobylnica trwają prace związane z przebudową czterech zbiorników wodnych. W okresie obfitych opadów czy intensywnych roztopów będą retencjonować nadmiar wody. Na wypadek ewentualnych susz będą stanowić bardzo ważny punkt jej poboru. Renaturyzacja czterech zbiorników wodnych wraz z zagospodarowaniem terenów znajdujących się w ich pobliżu kosztować będzie ok. 1,3 mln zł.

Panujące na terenie Polski warunki klimatyczne wraz z anomaliami pogodowymi sprawiają, że coraz częściej pojawia się problem nadmiaru wody podczas obfitych opadów, czy też śnieżnych roztopów, lub też jej braku – w czasie długotrwałych okresów susz i wysokich temperatur. Negatywne konsekwencje występowania niniejszych zjawisk potęguje fakt, iż znaczna część zasobów wodnych nie jest właściwie zagospodarowana.

W przeciwdziałaniu negatywnym konsekwencjom anomalii pogodowych w Gminie Kobylnica ma pomóc inwestycja, która obejmie zbiorniki wodne. Samorząd pozyskałpieniądze na renaturyzację zbiorników w Runowie Sławieńskim, Sycewicach, Zębowie oraz Reblinie. Głównymi problemami tych zbiorników jest zanieczyszczenie, zamulenie i zarastanie oraz zły przepływ wody. Dlatego w pierwszej kolejności podjęte zostaną działania zmierzające do ich renaturyzacji. Proces ten obejmować będzie między innymi usunięcie zamulenia, usunięcie roślinności nadmiernie pokrywającej dno i brzegi, udrożnienie i oczyszczenie istniejących przepustów, konserwację rowów odpływowych, odbudowę skarp, oczyszczenie i remont pobliskich studzienek. Dalszym elementem renaturyzacji będą zabiegi biologiczne polegające na przywróceniu zbiornikowi cech naturalnego wyglądu. Zrealizowane to będzie poprzez wprowadzenie gatunków roślinności, w celu zwiększenia różnorodności siedliskowej i biologicznej i przywrócenie procesów samooczyszczania wody i poprawy ekologicznej łączności z terenem przyległym. Zamierzone działania renowacyjne ukierunkowane są na poprawę warunków technicznych obiektów retencjonujących wodę, co przełoży się na minimalizację katastrof wywołanych czynnikami naturalnymi.

Efektem realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia będzie utrzymanie naturalnych ekosystemów retencjonujących wodę na terenie Gminy Kobylnica poprzez wykonanie kompleksowych zabiegów renaturyzacyjnych zbiorników wody znajdujących się w Reblinie,Runowie Sławieńskim Sycewicach i Zębowie, wraz z zagospodarowaniem i uporządkowanie otoczenia wokół nich. Głównym celem projektu "Utrzymanienaturalnych ekosystemów retencjonujących wodę w Gminie Kobylnica" jest wzmocnienie odporności regionu na zmiany klimatu, w tym powodzie i susze oraz zapobieganie zagrożeniom środowiska i ograniczenia niekorzystnego wpływu ich skutków na poziom bezpieczeństwa na terenie województwa pomorskiego, poprzez utrzymanie i rozwijanie naturalnych ekosystemów retencjonujących wodę na terenie Gminy Kobylnica.

Rewitalizacja przestrzeni publicznej w Runowie Sławieńskim, Reblinie, Zębowie i Sycewicach poprzez zagospodarowanie terenów wokół zbiorników wodnych wraz z ich renaturyzacją kosztować będzie ok. 1,3 mln zł. Gmina pozyskała na realizację tego zadania dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 w wysokości 70 % kosztów kwalifikowanych.