Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

Projekt „Brothers abroad, czyli koledzy zza miedzy” 2010

Celem projektu jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez integrację młodzieży z sąsiadujących ze sobą krajów Polski, Słowacji i Czech poprzez rywalizację sportową, wymianę doświadczeń w dyscyplinach typowych dla poszczególnych krajów, organizowane warsztaty teatralne zakończone wspólnym przedstawieniem, w swoim przekazie łączącym elementy kultury, historii i tradycji Polski, Czech i Słowacji, oraz poznanie regionu wybrzeża polskiego poprzez liczne wycieczki krajoznawcze.


Podaj dalej:

Szczegółowy opis projektu:

Projekt „Brothers abroad, czyli koledzy zza miedzy” zakłada spotkanie młodzieży z trzech sąsiadujących ze sobą państw: Polski, Czech i Słowacji. Realizowany on będzie w Kobylnicy w dniach 2-8 lipca 2010 roku.Dążąc do realizacji głównych celów projektu zrealizowane będą następujące zadania:

Integrację młodzieży poprzez rywalizację sportową w dyscyplinach popularnych poszczególnych krajach biorących udziałów programie: Polska - piłka nożna, Czechy - strzelanie (Zbrojówka Brno-produkcja broni), Słowacja - wspinaczka skałkowa oraz popularną dyscypliną we wszystkich krajach uczestniczących w projekcje - unihokej. Zajęcia sportowe realizowane będą na terenie kompleksu sportowego Orlik, strzelnicy policyjnej oraz halach sportowo - widowiskowych na terenie Gminy Kobylnica. Organizację warsztatów edukacji teatralnej połączonych z zajęciami plastycznymi, które umożliwią młodym ludziom kreatywny kontakt ze sztuką poprzez działania włączające emocje i wyobraźnię. Tematem przewodnim zajęć będzie „Dziewczynka z zapałkami” czyli samotność w tłumie. Na podstawie bajki J.Ch. Andersena zostanie poruszony problem sytuacji człowieka i samotności we współczesnym świecie. Poprzez zabawę i odgrywanie ról teatralnych będziemy dążyć do zwrócenia uwagi na jedną z podstawowych wartości w naszym świcie jaką jest wiara w drugiego człowieka. Uczestnicy wezmą udział w tworzeniu scenografii teatralnej, kostiumów, stworzą wspólne logo charakteryzujące całość projektu. Udział w wycieczkach krajoznawczych dzięki którym młodzież będzie miała okazję poznać: wybrzeże Morza Bałtyckiego uczestnicząc w rejsie statkiem wikingów , Słowiński Park Nagodowy, skansen Wsi Słowiańskiej w Klukach oraz określane niegdyś mianem „małego Paryża” Miasto Słupsk.

Grupy docelowe i grupy korzystające z projektu:

Bezpośrednio w realizacji projektu uczestniczyć będzie po 20 osób z każdego kraju: Mała Moravka (Czechy), Tvrdosin (Słowacja), Kobylnica (Polska) w wieku od 10 do 16 lat. Opiekunowie (po 3 osoby z każdego kraju) , kierowcy i osoby organizujące spotkanie będą w wieku od 18 do 65 lat.

Uczestnicy projektu zostaną zakwaterowani w Zespole Szkół Samorządowych w Kobylnicy, wyżywienie zapewni zewnętrzna firma gastronomiczna.

Pośrednio w realizacji projektu będą uczestniczyli mieszkańcy Gminy Kobylnica, którzy będą odbiorcami widowiska teatralnego i sportowego.

Przewidywany wkład projektu, wyniki, rezultaty:

Projekt „Brothers abroad, czyli koledzy zza miedzy” gwarantuje pogłębienie współpracy partnerskiej i nawiązanie nowych przyjaźni pomiędzy uczestnikami z Polski, Czech i Słowacji. Spotkanie będzie doskonałą okazją do nauki języków obcych i obcowania z kulturą naszych sąsiadów w duchu sportowej rywalizacji. Takie kontakty przełamują bariery i stereotypy, są dobrą szkołą życia, a także oknem na świat. Dążąc do osiągnięcia wyżej wymienionych celów wszystkie działania które będą realizowanie podczas trwania projektu będą prowadzone przez wykwalifikowanych ekspertów z dziedziny sportu, teatru oraz turystyki. Dla uczestników projektu ( działania sportowe, teatralne, turystyczne) zostały przewidziane nagrody.

Działania promocyjne:

Informacje o planowanej realizacji projektu oraz zaproszenie do udziału mieszkańców Gminy Kobylnica zostanie umieszczona na banerze informacyjnym na stronie www.kobylnica.pl , w lokalnej telewizji, rozgłośni radiowej RMF Maxxx na przełomie miesiąca maja i czerwca 2010.

Dodatkowo po zakończeniu projektu opublikowane zostaną materiały podsumowujące spotkanie w lokalnych słupskich gazetach: „Zbliżenia”, „Moje Miasto” oraz miesięczniku Stowarzyszenia Sołtysów Gminy Kobylnica „Kurierze Sołeckim” a także na stronie internetowej Gminy Kobylnica.

Doświadczenie:

Gmina Kobylnica posiada doświadczenie w organizacji spotkań kulturalnych i wymian młodzieży na szczeblu międzynarodowym. Na chwilę obecną Gmina Kobylnica współpracuje z Östhammar (Szwecja), Durbuy (Belgia), Uusikaupunki i Orimattila (Finlandia), Valga (Estonia), Kościelisko, Zarszyn i Walce (Polska) Valga (Estonia), Valka (Łotwa), Nižná Sitnica, Oľka i Tvrdošín (Słowacja), Weißenburg (Niemcy), Vals-les-Bains (Francja).

Gmina Kobylnica corocznie organizuje spotkania kulturalne i wymiany młodzieży ze swoimi partnerami w ramach programów: Town Twinning - miasta i gminy bliźniacze 2004-2006 oraz Europa dla Obywateli 2007-2013-spotkania miast partnerskich a także w ramach programu Comenius, finansowanych przez Komisję Europejską.

Kontynuacja projektu:

Zakładamy, że projekt wymiany młodzieży i dialog międzykulturowy będzie kontynuowany poprzez nowo nawiązane przyjaźnie pomiędzy uczestnikami projektu, dzięki przełamaniu barier językowych i stereotypów. Osiągnięte cele podczas realizacji projektu przełożą się na płaszczyznę życia codziennego, a zdobyte doświadczenia z pewnością zaowocują podczas kolejnych wymian z państwami należącymi do Grupy Wyszechradzkiej.