W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.
więcejUmożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.
więcejZwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.
więcej”Festiwal Teatralny Multi-Culty 2012” zakłada spotkanie młodzieży z czterech sąsiadujących krajów: Polski, Czech , Słowacji i Węgier. Będzie on realizowany pomiędzy 10 -15 lipca 2012. Festiwal będzie skierowany do szerokiego kręgu odbiorców. Aby osiągnąć główne cele projektu, realizowane będą następujące zadania:
1. Warsztaty teatralne, które będą odbywały się zarówno w sali teatralnej Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy jak i w plenerze. Ich głównym celem jest stworzenie uczestnikom możliwości poznania różnych form i środków artystycznego wyrazu, charakterystycznych dla kultury polskiej, czeskiej, słowackiej i węgierskiej. Pracując
w zintegrowanych grupach uczestnicy wymienią między sobą artystyczne wizje, doświadczenia i pomysły.
2. Prezentacja spektakli lokalnych grup teatralnych w wykonaniu poszczególnych członków Grupy Wyszehradzkiej.
3. Uczestnicy zaprezentują efekty swojej pracy podczas ostatniego dnia festiwalowego,
w którym wystąpią wspólnie na scenie. Przyczyni się to do przełamania barier kulturowych
i językowych, wzmocnienia międzynarodowej integracji ale także ukaże cechy charakterystyczne kultury polskiej, słowackiej, czeskiej i węgierskiej. Narodowości zostaną przemieszane, tworząc jeden spójny obraz, będący symbolem jedności krajów biorących udział w projekcie;
4. Wycieczki do ciekawych miejsc z punktu widzenia polskiej kultury i historii. Uczestnicy zwiedzą zamek w Bytowie oraz kaszubską wioskę Szymbark, w której znajduje się słynny dom stojący do góry nogami, będący alegorią dzisiejszego świata, Dom Sybiraka - drewniany dom przywieziony spod Irkucka oraz replika jednego z bunkrów należącego do Tajnej Organizacji Wojskowej;
Grupy docelowe i grupy korzystające z projektu:
Projekt zakłada udział czterech grup z uczestniczących w nim krajów: Polski (Kobylnica), Czech (Mala Morávka), Słowacji (Tvrdošín) i Węgier. Każda grupa będzie liczyć 20 osób w wieku 10-16 lat. Dodatkowo w projekt będą zaangażowani również opiekunowie, organizatorzy i kierowcy (po trzy osoby z każdego kraju) w wieku 18- 65 lat. Uczestnicy zostaną zakwaterowani w Zespole Szkół Samorządowych w Kobylnicy. Wyżywienie zapewni firma zewnętrzna.
Projekt zakłada również udział osób pośrednio zaangażowanych w projekt. Będą nimi widzowie, którzy podczas warsztatów artystycznych w plenerze, będą obserwować pracę młodzieży, a następnie podziwiać jej efekty w formie spektakli. Będą nimi również mieszkańcy Gminy Kobylnica, a także turyści z krajów Grupy Wyszehradzkiej przebywający w tym czasie w naszym regionie, którzy będą wspierać swoich rodaków w trakcie realizacji projektu.
Spodziewane rezultaty realizacji projektu:
Projekt ”Festiwal Teatralny Multi-Culty 2012” pogłębi współpracę pomiędzy Polską, Czechami, Słowacją i Węgrami. Stworzy jego uczestnikom możliwość zawarcia nowych znajomości, przełamania barier językowych i kulturowych. Takie projekty zawsze przyczyniają się do pogłębiania integracji i współpracy partnerskiej. Jego uczestnicy nie tylko poznają kulturę innych krajów, ale wymienią się swoimi artystycznymi doświadczeniami podczas warsztatów. Wycieczki do ciekawych miejsc pozwolą przybliżyć zagranicznym uczestnikom polską kulturę i historię. Pomogą również w integracji młodzieży. Efektem Festiwalu Teatralnego będzie spektakl w wykonaniu wszystkich uczestników projektu skierowany do szerokiego grona odbiorców, co umożliwi propagowanie sztuki teatralnej wśród społeczności regionalnej.
Działania promocyjne:
Informacja o planowanej realizacji projektu zostanie umieszczona na banerze informacyjnym na stronie internetowej gminy www.kobylnica.pl, w lokalnej rozgłośni radiowej. Mamy zamiar również stworzyć osobną stronę internetową poświęconą wyłącznie realizowanemu projektowi. Dodatkowo wyślemy również informację o imprezie do ambasad, gmin, lokalnych domów kultury państw uczestniczących, aby turyści wybierający się na urlop do naszego regionu byli poinformowani o realizacji projektu i mogli w nim uczestniczyć, jako obserwatorzy. Po zakończeniu projektu zostaną opublikowane materiały podsumowujące spotkanie w lokalnych gazetach, na stronie internetowej gminy Kobylnica oraz na stronie internetowej poświęconej projektowi.
Kontynuacja projektu:
Zakładamy, że projekty wymiany młodzieży i spotkania kulturalne na szczeblu międzynarodowym będą kontynuowane w przyszłości, ponieważ pomagają one w pokonywaniu barier językowych i kulturowych. Poza tym stanowią bardzo wzbogacające doświadczenie, dające uczestnikom możliwość zawarcia nowych, interesujących znajomości, wymiany poglądów, opinii i pomysłów. Osiągnięte cele i zdobyte podczas realizacji projektu doświadczenie będą pomocne nie tylko w drodze do integracji międzynarodowej, ale także w życiu codziennym, dlatego będziemy dążyć do stałej kontynuacji spotkań kulturalnych i wymiany młodzieży z państwami Grupy Wyszehradzkiej.
Wcześniejsze doświadczenie:
Gmina Kobylnica posiada doświadczenie w organizacji spotkań kulturalnych i wymian młodzieży na szczeblu międzynarodowym. Obecnie gmina współpracuje z Östhammar (Szwecja), Durbuy (Belgia), Orimattila i Uusikaupunki (Finlandia), Valga (Estonia), Kościeliskiem, Zarszynem i Walcami (Polska), Valka (Litwa), Nizna Sitnica, Olka and Tvrdošín (Słowacja), Weißenburg (Niemcy), Vals-les-Bains (Francja). Gmina Kobylnica corocznie organizuje spotkania kulturalne i wymianę młodzieży ze swoimi partnerami w ramach programu Town Twinning - miasta i gminy bliźniacze 2004-2006 oraz Europa dla Obywateli 2007-2013- spotkania miast partnerskich, a także w ramach programu Comenius, finansowanych przez Komisję Europejską. Gmina Kobylnica jest także organizatorem projektu „Brothers abroad, czyli Koledzy zza miedzy” zrealizowanego w lipcu 2010, finansowanego z funduszu Grupy Wyszehradzkiej.
Linki do stron internetowych partnerów projektu:
Links to the websites of the project partners:
www.tvrdosin.sk
www.malamoravka.cz
www.batonyterenye.hu
Link do strony Funduszu Wyszehradzkiego:
Link to the Visegrad Fund’s website:
www.visegradfund.org
Młodzi Czesi, Słowacy, Węgrzy oraz Polacy w wieku 10-16 lat wraz z opiekunami uczestniczyli w projekcie współfinansowanym przez „International Visegrad Fund”. W ramach festiwalu teatralnego odbyło się wiele ciekawych zajęć jak: warsztaty teatralne, gry i zabawy integracyjne, wspólne mecze, wycieczki do ciekawych miejsc m.in. zamku w Bytowie, kaszubskiej wioski w Szymbarku czy Grodu Gotów w Węsiorach. Warsztaty i wycieczki sprawiły wiele radości młodym aktorom, którzy mieli okazję nauczyć się chodzenia na szczudłach, żonglowania ogniem, strzelania z łuku, jak również zwiedzić m.in. słynny szymbarski dom stojący do góry nogami.
W ramach podsumowania projektu w piątek 13 lipca w sali teatralnej Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy goście zaprezentowali spektakle lokalnych grup teatralnych i tanecznych oraz podzielili się wiedzą o swoich rodzimych miejscowościach. Cała sala bawiła się także w tak muzyki granej przez nowopowstałą orkiestrę GCKiP w Kobylnicy, która zaprezentowała klasyczne utwory dixielandowe oraz składankę znanych biesiadnych piosenek. Każdy z uczestników festiwalu otrzymał Certyfikat udziału w projekcie oraz nagrody.
W późnych godzinach wieczornych na terenie boiska sportowego w Kobylnicy odbył się spektakl plenerowy „Zaklęte kręgi Gotów” w reżyserii instruktora teatralnego GCKiP Dariusza Narlocha. Widowisko było efektem wspólnej pracy młodych aktorów z czterech państw i stworzyło jeden spójny obraz, będący symbolem jedności krajów biorących udział w projekcie. W widowisku przybyła publiczność, pomimo deszczu, miała okazję oglądać aktorów na szczudłach, popisy żonglerki ogniem, piękne stroje oraz wysłuchać ścieżki dźwiękowej nadającej przedstawieniu niesamowity klimat.
Pomimo pewnych barier językowych, uczestnicy projektu nawiązali szybki kontakt, a uniwersalny przekaz teatru stał się naszym wspólnym mianownikiem. Mamy nadzieję, że Festiwal Multi - Culty będzie dopiero początkiem współpracy pomiędzy krajami Grupy Wyszehradzkiej oraz innymi partnerami Gminy Kobylnica.
Ankieta dotycząca realizacji projektu „Festiwal Teatralny Multi-Culty 2012”