Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

Święto wszystkich czytelników w Gminie Kobylnica

29 stycznia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kobylnicy odbyło się wielkie podsumowanie roku czytelniczego 2014.


Podaj dalej:

Na uroczystość tą zaproszeni zostali czytelnicy zarówno bibliotek publicznych jak i bibliotek szkolnych Gminy Kobylnica. Zamysłem tej imprezy było podsumowanie roku czytelniczego oraz udowodnienie, że z czytelnictwem w Gminie Kobylnica jest zupełnie dobrze i wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze lepiej. Na uroczystość przybyły władze Gminy Kobylnica z wójtem Gminy Kobylnica i przewodniczącym Rady Gminy na czele. Obecnością swą zaszczycili również członkowie komisji kultury, oświaty i sportu oraz dyrektorzy szkół. Na uroczystości tej czytelnicy usłyszeli i zobaczyli siebie nawzajem w innych rolach i z innymi pasjami. Kobylniccy czytelnicy są po prostu wszechstronni.

Uroczyście otwarta została wystawa fotograficzna czytelnika, studenta Akademii Pomorskiej w Słupsku Dominika Windorpskiego „Tu i teraz”. Można było również podziwiać robótki ręczne czytelniczek Pań ze Stowarzyszenia Zespół Aktywnych Seniorów z Kobylnicy. ( Pani Władysławy Jórczykowskiej, Bożeny Sykuły, Anny Świercz,Teresy Kowalskiej).

Z tym co działo się od w ciągu całego 2014 roku uczestnicy uroczystości zapoznali się, oglądając prezentację multimedialną pt.”Kto czyta, żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami obcować nie chce na jeden żywot skazany jest.”. (kliknij, żeby ją obejrzeć prezi.com/f6hzrw-rgiu9/kto-czyta-zyje-wielokrotnie/ )

Rok 2014 to w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kobylnicy zdecydowanie rok postępu i przełomu. Miejsce starych katalogów, kart wypożyczeń, zastąpił elektroniczny system wypożyczeń. Od dwóch lat biblioteka pracuje w systemie komputerowym Instytutu książki MAK+. Dzięki udziałowi w programie „Kraszewski Komputery dla bibliotek.” szybciej i sprawniej przeszedł proces katalogowania książek. W chwili obecnej cały księgozbiór, w tym audiobooki i filmy jest wprowadzony do systemu. Podpisane zostało porozumienie o współpracy z MBP w Słupsku, dzięki czemu czytelnicy przy zapisie otrzymują kartę, która jest również kartą rabatową „Z biblioteką do kultury.”

Podczas sesji 7 sierpnia Pan wójt Leszek Kuliński otrzymał kartę honorową, a pierwsze wypożyczenie rozpoczęło się dokładnie 12 sierpnia.

Dzięki temu systemowi czytelnicy mogą sprawdzić wypożyczone egzemplarze, zarezerwować książki, a system MAK + skrupulatnie przypomina o terminie oddania książek, albowiem wie, jak drogie są obecnie książki i że inni czytelnicy czekają na kolejne wypożyczenie.

Podsumowując rok czytelniczy w liczbach na koniec 2014 roku czytelników aktywnie wypożyczających było 941 (o 67 więcej niż w 2013 r.), z tego w najbardziej liczebnych grupach wiekowych byli: 6-12 lat - 245, 25 - 44 lat- 234, 45 - 60 lat- 127

Wśród czytelników zapisanych według zajęcia przeważają: uczniowie i studenci - 423, pracownicy umysłowi - 185, emeryci, osoby niepracujące - 164. Najmniej liczną grupą są rolnicy - 8 osób

Uroczystość uatrakcyjniły występy artystyczne dzieci i dorosłych. Piękne piosenki wykonały Ania Jakubowska, Ela Boroszko, Julia Kuśnierek, Oliwia Lewińska, Małgorzata Szyca- Grabowska, Anna Poźlewicz.

Wiele radości i uśmiechu na twarzach wywołał występ grupy teatralnej Kabaret Horrorek, pod kierunkiem Bożeny Łazarczyk i Bernadety Dobaczewskiej ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy, w skład którego weszli: Julia Dymianiuk, Maja Jęchorek, Natalia Krzaczkowska, Julia Nakoneczna, Ola Kamińska, Nikola Jóźwiak, Paulina Wojtaszek, Hania Głuszek, Oliwia Kościelna, Bartek Kopacz, Bartek Baranek, Kacper Rucki, Kasia Sochczewska,Michał Krupiński,Karolina Leszczyńska. Dzieci wystąpiły ze scenką pt.: „Brzechwa na wesoło.” Większość z tych dzieci jest również czytelnikami biblioteki publicznej, a już na pewno czytelnikami biblioteki szkolnej.

Nie zabrakło również poezji wykonaniu lokalnych poetów: Pani Bożeny Łazorczyk, Romany Małeckiej oraz gościnnie Pani Katarzyny Nazaruk inicjatorki Biesiady Literackiej, która odbywała się w Gminie Kobylnica już dwukrotnie.

Dyplomy oraz nagrody książkowe najlepszym, najsystematyczniejszym czytelnikom wręczył Wójt Gminy Kobylnica Pan Leszek Kuliński. Wśród wyróżnionych znaleźli się również czytelnicy bibliotek szkolnych, wytypowani przez Panie bibliotekarki ze szkół. Bardzo często jest tak, że dzieci czytają ze względu na np. lepszą lokalizację w bibliotekach szkolnych, a nie w bibliotekach publicznych. Są to również czytelnicy Gminy Kobylnica, tym bardziej, że w zeszłym roku dzięki dotacji Biblioteki Narodowej i wkładu własnego w kwocie 12000 zł zakupione zostały książki, zgodnie z zapotrzebowaniem bibliotek szkolnych. Książki te znajdują się bibliotekach publicznych, bądź są w depozycie bibliotek szkolnych.

Wysoką aktywność czytelniczą w 2014 roku wykazali pracownicy Straży Gminnej w Kobylnicy oraz pracownicy Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy.

Wyróżnieni czytelnicy z biblioteki publicznej w Kobylnicy: Maria Jopek, Magdalena Dybowska, Krystyna Mołdoch, Anetta Stasiowska-Chmura, Małgorzata Lemieszka, Dorota Gelecińska, Anna Jończyk, Irena Moszko, Helena Klinger, Małgorzta Szyca- Grabowska, Agnieszka Gojżewska, Anna Lulińska

Wyróżnieni czytelnicy z ZSS w Kobylnicy: Hania Kopacz, Kasia Szkoda,Weronika Sarosiek, Paulina Wojtaszek, Kaja Kowal, Oliwia Hańko, Natalia Jedlińska.

Dzieci, czytelnicy ze szkoły Podstawowej w Kończewie: Natalia Kirko, Julia Kułakowska, Martyna Rossiwal.

Czytelnicy ze szkoły i filii w Kwakowie: Dorota Protas, Danuta Licewicz, Bożena Przyborowska, Halina Liss, Ewa Szkrawan, Halina, Kamila i Karolina Liss,Wiszniewska Oliwia Wiszniewska, Maciej Skierc-Pacan, Julia Mielczarek

Czytelnicy z filii i ZSS w Sycewicach: Stanisława Zdyb, Beata Bernatajtyp, Zofia Kubicz,Sylwia Żulińska, Paulina Tabaka, Matylda Wiśniewska, Jakub Bursztynowicz Marcelina i Martyna Goyke, Natalia Dołżycka, Pamela Gajewska, Jan Kiełbasa, Kacper Samsel, Dominika Gajda.

Najlepsi czytelnicy z filii we Wrzącej i Szkoły Podstawowej w Słowniwicach: Zdzisława Domańska, Grażyna Wrembel, Tomasz Bojko,Martyna Bemowska, Maja Chilińska, Aleksandra Wilkos, Maja Macedońska, Karolina i Jakub Wieruchowscy.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania zaproszeni zostali na poczęstunek w postaci pięknego i przepysznego torta ufundowanego przez właściciela firmy GRAWIB Wiesława Grabuszyńskiego z Kobylnicy.