Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

Szlak kajakowy

Podaj dalej:
„Papieski” szlak kajakowy Słupią - 133 km całość, w Gminie Kobylnica przepływa na odcinku 15 km przez Lubuń.

W 2009 roku Związek Miast i Gmin Dorzecza Rzeki Słupi i Łupawy zrealizował projekt oznakowania i opisania Papieskiego Szlaku Kajakowego Słupią. Oznakowanych zostało 10 przystani Papieskiego Szlaku Kajakowego Słupią ogólnopolskim symbolem oznaczającym szlaki, po których chodził papież Jan Paweł II udostępnionym przez Fundację Szlaki Papieskie. Ponadto na przystaniach zostały umieszczone tablice informacyjne o szlaku zawierające ciekawostki z regionu oraz samą historię Papieskiego Szlaku Kajakowego Słupią.
Interesująco zredagowane teksty oraz nowatorska forma graficzna tablic zachęcają do odwiedzania szlaku. Na dziesięciu przystaniach zostały również wyodrębnione miejsca biwakowania wraz z elementami małej architektury (dwie ławki, kosz na śmieci, krąg ogniskowy na każdej przystani).

Przystanie objęte projektem:
Przystań I - Gowidlino - Gmina Sierakowice
Przystań II - Sulęczyno - Gmina Sulęczyno
Przystań III - Parchowo - Gmina Parchowo
Przystań IV - Soszyca - Gmina Parchowo
Przystań V - Gołębia Góra - Gmina Czarna Dąbrówka i Bytów
Przystań VI - Gałąźnia Mała - Gmina Kołczygłowy
Przystań VII - Leśny Dwór - Gmina Dębnica Kaszubska
Przystań VIII - Lubuń - Gmina Kobylnica
Przystań IX - Krępa Słupska - Gmina Wiejska Słupsk
Przystań X - Słupsk - Gmina Miejska Słupsk

Rzeka Słupia wraz z dopływami oraz liczne jeziora są jednym z najważniejszych elementów krajobrazowych Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Można na nich uprawiać turystykę kajakową.
Do najciekawszych i najbardziej emocjonujących należą spływy kajakowe rzeką Słupią. Zaliczane są jako trudne ze względu na warunki fizyczno-geograficzne rzeki: wartki nurt i bystrza, liczne meandry, zwalone do wody drzewa i inne przeszkody w korycie rzeki. Ze względu na powstałą zabudowę hydrotechniczną złożoną z elektrowni wodnych i związanych z nimi sztolni, kanałów, zapór ziemnych, odmulników i syfonów zachodzi konieczność przenoszenia lub przewiezienia kajaków na znaczne nawet odległości.
Z myślą o wodniakach przygotowano 6 miejsc postojowych, umożliwiających rozbicie namiotów i nocleg nad rzeką. Miejsca te stanowią dogodną bazę wypadową w celu poznania ciekawych i atrakcyjnych miejsc na terenie Parku: elektrowni wodnych, osobliwości przyrodniczych takich jak: jeziora lobeliowe, ścieżki przyrodnicze.
W związku z niewielką powierzchnią przygotowanych punktów oraz ich ograniczoną chłonnością turystyczną optymalna wielkość grupy noclegowej to około 10-15 osób. W okresie od czerwca do połowy lipca należy ograniczyć liczbę organizowanych spływów z uwagi na okres lęgowy rzadkich gatunków ptaków.