Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

Taniej i ekologicznie

Mieszkańcy będą korzystać z odnawialnych źródeł energii


Podaj dalej:

Pierwszego grudnia Gmina Kobylnica podpisała umowę na zaprojektowanie i wykonanie mikroinstalacji, wykorzystujących odnawialne źródła energii, opartych na ogniwach fotowoltaicznych. Na osiemdziesięciu czterech nieruchomościach zostaną zamontowane urządzenia, dzięki którym energia elektryczna będzie produkowana na potrzeby budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w ekologiczny i tani sposób.

Umowa zakłada sporządzenie indywidualnych, dopasowanych do potrzeb użytkowników danego obiektu dokumentacji, wykonanie mikroinstalacji, zgodnych z opracowaną dokumentacją.

Pierwszy przetarg na zaprojektowanie i wykonanie mikroinstalacji OZE w ramach programu priorytetowego PROSUMENT ogłoszono na początku września bieżącego roku. Przetarg ten został jednak unieważniony pierwszego października. Niespełna tydzień później rozpoczęto kolejną procedurę wyłonienia wykonawcy. Szesnastego listopada podano do publicznej wiadomości informację o wyborze najkorzystniejszej oferty. Złożyła ją firma EkoProgram Sp. z o.o. Sp. Komandytowa z siedzibą przy ul. Oświęcimskiej 99 w Nowej Wsi. Wartość zamówienia wynosi 1 882 348, 09 zł.

W ramach tego zadania wykonawca zobowiązany jest do zaprojektowania i wykonania 84 mikroinstalacji o planowanej mocy 358,75 kW. Urządzenia zostaną zainstalowane na nieruchomościach położonych w miejscowościach: Bolesławice, Bzowo, Kobylnica, Komiłowo, Komorczyn, Kończewo, Kruszyna, Kwakowo, Lubuń, Lulemino, Łosino, Sierakowo, Widzino, Wrząca, Zębowo, Żelkówko.

- Będziemy starali się poszerzać listę beneficjentów. Mamy przygotowaną tzw. „listę rezerwową” osób zainteresowanych projektem. Spodziewam się także, iż po pierwszych montażach, kiedy firma zainstaluje urządzenia na nieruchomościach, mieszkańcy spojrzą na to z innej strony i zobaczą, jakie płyną z tego korzyści. Osoby, które zgłosiły chęć udziału w tym programie, mają świadomość tego, że można żyć zdecydowanie zdrowiej i ekologicznie. Warto pamiętać, że produkcja energii elektrycznej w mikroinstalacjach to nie sposób na zarabianie pieniędzy, to styl życia, bardziej ekologiczny, co powoduje, że nasi mieszkańcy mogą żyć troszeczkę lepiej - podkreśla Wójt Gminy Kobylnica, Leszek Kuliński.

Realizacja tego projektu możliwa jest dzięki współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z którym dwudziestego siódmego marca bieżącego roku Gmina Kobylnica podpisała umowę o dofinansowanie planowanego przedsięwzięcia w formie dotacji - wynoszącej 40% - oraz pożyczki - w wysokości 60% - na łączną kwotę 5 023 650 zł.

- Gmina w imieniu mieszkańców wzięła pożyczkę z NFOŚiGW. Mieszkańcy będą zobowiązani do jej spłacania przez najbliższe dwanaście lat, począwszy od 2017. Nie są to jednak znaczące kwoty w domowym budżecie. Będą one oscylować w granicach 200 - 500 złotych kwartalnie. Należy jednak pamiętać, że wydatki na spłatę zobowiązań będą bilansowane przez oszczędności, które uzyskają z tytułu mniejszych rachunków za prąd - dodaje Wójt Gminy Kobylnica.

Warto podkreślić, że na razie podobne umowy na dofinansowanie mikroinstalacji OZE w ramach programu PROSUMENT, podpisało jedynie osiem gmin w całym kraju.

W ramach tego samego programu Gmina Kobylnica planuje ogłoszenie kolejnych przetargów na zaprojektowanie i wykonanie mikroinstalacji, wykorzystujących ogniwa fotowoltaiczne, panele solarne oraz pompy ciepła.