Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

Tu dzieci mogą liczyć na specjalistyczną opiekę

Tu dzieci mogą liczyć na specjalistyczną opiekę

Rozmowa z Małgorzatą Wolską


Podaj dalej:
- Tym, co nas wyróżnia jest wszechstronna rehabilitacja naszych wychowanków. Dzieci korzystają z szerokiej gamy zajęć terapeutycznych prowadzonych przez specjalistów – mówi Małgorzata Wolska. Prowadzone przez Fundację „Nadzieja” Przedszkole Terapeutyczne właśnie prowadzi rekrutację podopiecznych.

Od kiedy funkcjonuje Przedszkole Terapeutyczne przy Fundacji „Nadzieja”?
Małgorzata Wolska: Przedszkole Terapeutyczne przy Fundacji dla Dzieci Niepełnosprawnych „Nadzieja” funkcjonuje od 21 września 2015 r.

Jaką opiekę zapewniacie podopiecznym?
Naszym podopiecznym zapewniamy wszechstronną opiekę. Dzieci uczestniczą w zajęciach dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych, terapeutycznych oraz rehabilitacyjnych.

Czy zajęcia w Przedszkolu Terapeutycznym różnią się czymś od innych przedszkoli?
W naszym przedszkolu, tak jak w innych placówkach, realizowana jest podstawa programowa wychowania przedszkolnego. Do naszego przedszkola uczęszczają dzieci z wielorakimi niepełnosprawnościami: z autyzmem, słabowidzący, słabosłyszący, z niepełnosprawnością ruchową (również leżące), z niepełnosprawnością intelektualną, z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Wszystkie zajęcia prowadzone z dziećmi dostosowywane są do ich potrzeb i możliwości. Dla każdego podopiecznego nauczyciele i terapeuci opracowują Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny uwzględniający wszystkie zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Tym, co nas wyróżnia jest wszechstronna rehabilitacja naszych wychowanków. Dzieci korzystają z szerokiej gamy zajęć terapeutycznych prowadzonych przez specjalistów: hipoterapia, zajęcia z logopedą, tyflopedagogiem, surdopedagogiem, psychologiem, terapeutą zajęciowym, terapeutą integracji sensorycznej, fizjoterapeutą. W przedszkolu organizowanych jest wiele imprez okolicznościowych, związanych z obchodami świąt typowych i nietypowych. Aby urozmaicić zajęcia organizowane są warsztaty gotowania, zajęcia teatralne, zajęcia z elementami muzykoterapii, bajkoterapii. Do naszej placówki zapraszamy także ciekawych gości, uczestniczymy w zajęciach w ceramikarnii, w warsztatach ze zwierzętami, jeździmy na basen oraz wycieczki do pobliskich miejscowości.

W jaki sposób prowadzona jest rehabilitacja?
Rehabilitacja prowadzona jest przez wykwalifikowaną kadrę, indywidulanie z każdym z wychowanków. Dostosowana jest do ich potrzeb, do rodzaju i stopnia niepełnosprawności, Poprzedzona jest zapoznaniem się z orzeczeniem o niepełnosprawności, dokumentacją medyczną, ze wszystkimi zaleceniami zawartymi w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego i rzetelną obserwacją wychowanków podczas zajęć i zabaw spontanicznych.

Ile osób uczęszcza do przedszkola?

Do przedszkola uczęszcza 25 dzieci. W przedszkolu funkcjonują trzy grupy.

Kto zajmuje się dziećmi? Czy są to osoby, które posiadają jakieś specjalistyczne uprawnienia?

Dzieci objęte są opieką wykwalifikowanej kadry. Wszyscy nauczyciele posiadają ukończone studia wyższe – zintegrowana edukacja wczesnoszkolna z przedszkolną. Dodatkowo mają ukończone studia podyplomowe – oligofrenopadogika, która uprawnia do zajmowania się dziećmi niepełnosprawnymi. W każdej grupie jest dwóch nauczycieli oraz dwie pomoce.

Wiem, że ruszyły właśnie zapisy. Kto może się dostać?
Do przedszkola dostać się może dziecko z niepełnosprawnością, posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Jakie formalności należy spełnić?

Należy złożyć w biurze Fundacji bądź przesłać mailem, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz wypełnioną kartę zgłoszenia do przedszkola.

Gdzie i w jaki sposób prowadzona jest rekrutacja?

O przyjęciu dziecka do Przedszkola decyduje kolejność zgłoszeń i jak najszybsze dostarczenie kompletu dokumentów.

Czy pobyt dziecka w Przedszkolu jest odpłatny?
Pobyt dziecka w przedszkolu jest bezpłatny. Rodzic ponosi koszty związane z wyżywieniem.

Rozmawiał Karol Kotusiewicz