Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

TWIN TOWN MEETING KOBYLNICA 2013

W Gminie Kobylnica w dniach 31 lipca do 4 sierpnia odbyło się Twin Town Meeting Kobylnica 2013.


Podaj dalej:

W spotkaniu uczestniczyły delegacje dziesięciu partnerskich miast i gmin: Durbuy (Belgia), Kobylnica i Kościelisko (Polska), Orimattila i Uusikaupunki (Finlandia), Valga (Estonia), Östhammar (Szwecja), Weißenburg (Niemcy), Valka (Łotwa) oraz Tvrdošín, (Słowacja). Każda gmina reprezentowana była przez siedmioosobowe delegacje, w tym 3 osoby dorosłe i cztery osoby reprezentujące młode pokolenie.

Spotkanie Miast Partnerskich odbyło się dzięki wsparciu Programu „Europa dla obywateli” w Unii Europejskiej. Projekt uzyskał wsparcie w kwocie 9 000 euro.
Twin Town Meeting Kobylnica 2013 skierowane było do szerokiego kręgu odbiorców. Projekt zakładał również udział osób pośrednio zaangażowanych w projekt - widzów, którzy uczestniczyli w Seminarium w dniach 01-02 sierpnia.

Celem tego międzynarodowego spotkania dziesięciu miast z ośmiu państw Unii Europejskiej była debata, wymiana poglądów i doświadczeń na temat energii odnawialnej. Tematem spotkania była: „Energia słoneczna, wiatrowa, gaz łupkowy czy atom. Nasza energetyczna przyszłość czy zagrożenie?”. Uczestnicy starali się dociec, które jej źródła stanowią dla nas realne zagrożenie, a które są naszą przyszłością? Korzystanie z których z nich może okazać się katastrofalne w skutkach dla przyszłych pokoleń i jakie należałoby zastosować rozwiązania, aby temu zapobiec?

Spotkanie rozpoczęło się koncertem muzyki klasycznej Orkiestry Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy oraz plenerowym przedstawieniem Teatru „Młodych gotów”, gdzie popisowym numerem był pokaz tańca z ogniem.

01 i 02 sierpnia w Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy odbyły się seminaria ekologiczne i były to spotkania otwarte dla publiczności.
W pierwszym dniu seminarium odbywały się prezentacje młodzieży, podczas których usłyszeliśmy wiele ciekawych opinii na temat energii odnawialnej. Młode pokolenie mogło podzielić się wiedzą i wyrazić swoje zdanie w jaki sposób wyobraża sobie życie bez prądu, komórki, komputera, a także dyskutowano o poważniejszych tematach, tj. zadaniach gminy w zakresie ekologicznej energii. Kolejnym punktem programu była wizyta w Słupskim Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie uczestnicy dowiedzieli się o etapach oczyszczania ścieków i produkcji kompostu.
Przedstawiciele Miast i Gmin partnerskich mieli również możliwość posadzić nowe drzewa przy Alei Przyjaźni w Kobylnicy symbolizujące dotychczasową - trwałą i owocną współpracę międzynarodową w Unii Europejskiej oraz odwiedzić jedną z farm wiatrowych na terenie Gminy Kobylnica.
Dzień pierwszy zakończony został Turniejem Sportowo - Ekologicznym, który odbył się w Parku Linowym w Słupsku.

W drugim dniu seminarium dorośli członkowie delegacji przedstawili swoje prezentacje. Mówiono o praktycznych dokonaniach i doświadczeniach poszczególnych miast i gmin, a także o tym jak postrzegana jest przyszłość każdego z krajów/regionów przy zachowaniu obecnych metod pozyskiwania energii. Debatowano o tym jakie istnieją zagrożenia i korzyści w wykorzystywaniu różnych rodzajów energii odnawialnej i jaki ma to wpływ na naszą wspólną przyszłość. Debata przeniosła się z sali teatralnej GCKiP w Kobylnicy w plener, gdzie podczas spływu kajakowego szlakiem elektrowni wodnych Gałąźnia Mała - Krzynia uczestnicy mogli znaleźć czas na dalsze owocne rozmowy ekologiczne oraz zmierzyć się z siłami natury. Zakończenie tego dnia uwieńczyła oficjalna kolacja w restauracji Aureus, podczas której podpisano Porozumienie o Współpracy na kolejne trzy lata.

W dniu 03 sierpnia 2013 roku uczestnicy zwiedzili Katedrę w Gdańsku Oliwie, gdzie wysłuchali koncertu organowego oraz wzięli udział w rejsie po morzu bałtyckim statkiem pirackim o nazwie „Czarna Perła”. Czas spędzony na starówce gdańskiej, był świetną okazją do przyjrzenia się niepowtarzalnej architekturze miasta oraz wyprawie na Jarmark Dominikański.

Spotkanie miast partnerskich uwieńczone zostało koncertem, pt. „Okaż kulturę i dbaj o naturę”, który odbył się w gminie Kobylnica w miejscowości Kwakowo i na której zaprezentował swój repertuar zespół „IRA”.

Konferencja Twin Town Kobylnica 2013, to znakomity przykład połączenia pożytecznych działań w zakresie rozwoju umysłowego oraz integracji ludzi z różnych kultur, krajów i środowisk. Celem naszych działań jest budowanie Pomostów Przyjaźni poprzez harmonijny rozwój oraz wzajemną tolerancję.

Miejsce: Gminne Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy, ul. Wodna 20/4
Czas: 31.07. - 04.08.2013 r.

„Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko ich autora i

Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną