Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

ZĘBOWO

Zębowo to mała wieś sołecka licząca 162 mieszkańców wg stanu na dzień 10.03.2020


Podaj dalej:

Do pobrania:

Położona na północny zachód od Kobylnicy. Przez wieś przebiega droga prowadząca w kierunku południowo wschodnim do drogi krajowej Słupsk - Szczecin oddalonej od wsi około 1,5 km. Na północny zachód droga prowadzi do Gaci i dalej do Swołowa. Miejscowość otaczają pola uprawne. Teren, na którym znajduje się wieś jest płaski.

SOŁTYS

Pan Leszek Mazur

RADA SOŁECKA

Pani Dominika Lipka
Pani Justyna Lipka
Pani Beata Świergal-Samsel
Pan Dominik Tencza
Pan Jacek Samsel

Sołectwo zostało założone w 1946 roku. Obszar sołectwa obejmuje wieś Zębowo, która jest siedzibą organów sołectwa We wsi sklep spożywczo - przemysłowy oraz rolnicze gospodarstwo wielkotowarowe. Atrakcją turystyczną jest kościół salowy murowany z XV wieku wraz z cmentarzem wpisany do rejestru zabytków.

Rys historyczny

W starych dokumentach wieś odnotowana jest jako Symbow w 1756 r. i Simbow w 1780 r. Poprzednio być może nazywała się Ziębowo i wywodzi się od nazwy osobowej Ząb albo Zięba. Wieś, tak jak pobliskie Redencino w XVIII i na początku XIX wieku należało najprawdopodobniej do rodziny von Below, a następnie do rodziny von Bolzagen. Wydaje się również, że Zębowo dzieląc później los Redencina i Reblina znalazło się w rękach rodziny von Zitzewitz, gdyż jak podaje Ernest Müller w 1910r. patronem kościoła w Zębowie był właściciel tejże wsi. Okresowo prawo patronatu posiadali również właściciele Redencina i Sycewic, choć właściwie kwestia patronatu nad świątynią nie była wówczas uregulowana. Majątek ziemski w Zębowie należał do klucza rodziny von Below i był dzierżawiony. We wsi są między innymi dwie zagrody szachulcowe z drugiej połowy XIX wieku oraz zabytkowy, murowany, pochodzący z XV wieku, salowy z wieżą, kościół filialny pod wezwaniem Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych, należący do Parafii Rzymsko - Katolickiej w Sycewicach. Przebudowany w 1777 r. spłonął pod koniec XIX wieku. Odbudowany został przez ówczesnego właściciela Redencina Pawła Belowa. Na wieży kościelnej znajduje się chorągiewka z napisem 1777. Przy ścianie południowej najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIX wieku dobudowano przybudówkę z zakrystią w stylu neogotyckim. W wieży na nadprożu neogotyckich drzwi umieszczono inskrypcję: „Paul v. Below - Reddentin. W 1932 roku wykonano renowację budowli. Wówczas w północną ścianę nawy, po stronie zewnętrznej wmurowano płytę nagrobną z końca XVIII w. upamiętniającą von Belowów. Według legendy w kościele kapitan Ambroży von Below zasztyletował swojego kuzyna, porucznika von Letow - za to, że ten, nie zważając na szarżę, z premedytacją wyprzedzał go przy wejściu. Kapitan zbiegł do Szwecji. Walczył w 1709 roku pod Połtawą, przeszedł na stronę cara i zmarł w 1744 roku w Estonii, wskutek kopnięcia przez zdziczałego konia. Wyposażenie kościoła późnobarokowe z połowy XVIII wieku. W środku cenna granitowa kropielnica z XV wieku. Wokół kościoła znajduje się ewangelicki cmentarz przykościelny założony w drugiej połowie XVIII wieku. Ślady kwater, nagrobków i mogił już niestety zatarte. Widoczne są jedynie znaczniki po żeliwnych krzyżach oraz resztki nagrobków osobistości zasłużonych dla tych ziem. Są to nagrobki Martina Ernesta von Below 1719 - 1793, Margarethy Henrietty z domu von Perh 1794, kapitana Augusta Freiherra von Wolzogen 1843 -1917, Emmy von Below z domu Massow 1843 - 1917, porucznika 8 Regimentu Ułanów Waltera von Below 1846 -1873, Paula von Below Reddentin 1845 - 1900, oraz o nieustalonym imieniu von Below Reddentin 1816 - 1892. Zachowała się też brama z XVIII wieku z 200 metrowym murem ogrodzeniowym, oraz starodrzew liściasty, głównie dębowy, jesionowy i lipowy. Od strony północnej cmentarz otoczony jest żywopłotem grabowym. W ogrodzie poza cmentarzem leżą resztki krzyży nagrobnych. Cmentarz i Kościół został wpisany do rejestru zabytków.