Konkurs ”Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018)

W grudniu 2018 r. zakończono realizację kolejnego konkursu „Czyste powietrze Gminy Kobylnica” (edycja 2018), którego celem była modernizacja systemów grzewczych poprzez likwidację kotłów i pieców opalanych węglem lub koksem i zastąpieniu ich jednym z ekologicznych źródeł ciepła (kocioł na gaz, biomasę, elektryczny, pompa ciepła) na terenie Gminy Kobylnica.

więcej

Karta Dużej Rodziny

Program wspierający rodziny wielodzietne na terenie Gminy Kobylnica.

więcej
Kobylnicki Budżet Obywatelski

Umożliwiamy mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców.

więcej
Karta Seniora Gminy Kobylnica

Zwiększenie seniorom dostępności do sfery kulturalnej, sportu i zdrowia.

więcej
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Zobacz lub zgłoś zagrożenia w Twojej okolicy.

więcej
Aplikacja „BLISKO”
Zaalarmuje, poinformuje, ostrzeże. Wystarczy kilka chwil, aby znaleźć się w gronie osób korzystających z bezpłatnej aplikacji „BLISKO”. Po jej zainstalowaniu na swoim smartfonie i dokonaniu rejestracji, będziemy na bieżąco informowani o najważniejszych sprawach i wydarzeniach.

więcej

Witamy wszystkich w serwisie informacyjnym szlaków turystycznych

Poniżej przedstawiamy 11 tras pieszych i 1 trasę kajakową po Gminie Kobylnica. Zapraszamy do wędrówki


Podaj dalej:

Do pobrania:

Trasy Nordic Walking (8 tras stanowi łącznie 52,1 km):
  • 2 trasy nornic walking 7,3 km i 7,5 km w Łosinie
  • 2 trasy nornic walking 3,5 km i 5,7 km w Zagórkach - Zbyszewie
  • 2 trasy do nornic walking 7 km i 8,6 km w Lubuniu
  • 2 trasy do nornic walking 5,5 km i 7 km w Ścięgnicy
Nordic Walking to wspaniała dyscyplina, która wyrównuje szanse młodszych i starszych, kobiet i mężczyzn. To nie bieganie, tu liczy się technika, a przede wszystkim psychika, gdzie wytrzymałość schodzi na dalszy plan.

Szlaki piesze PTTK (2 szlaki stanowią łącznie 26 km w Gminie):
  • szlak pieszy PTTK czarny „Dolina Wieprzy i Studnicy” - w Gminie liczy 16 km, całość ze Słupska do Miastka wynosi 68 km.
Szlak czarny - "Dolina Wieprzy i Studnicy" przebiega w obrębie Paru i otuliny na długości 12 km trasa prowadzi przez miejscowości: Kozłówko, Lulemino, Kwakowo, Lubuń do drogi Łosino-Krępa. Napotykamy tu liczne zabytki sakralne i osobliwości przyrodnicze.
  • szlak pieszy PTTK żółty „Dolina Słupi” - w Gminie liczy 10 km, całość ze Słupska do Bytowa wynosi 52 km.
Szlak żółty - "Dolina Słupi" przebiega wzdłuż osi Parku, którą wyznacza dolina rzeki. Długość trasy wynosi 52 km szlak wiedzie przez miejscowości: Słupsk, Lubuń, Skarszów, Dębnica Kaszubska, Krzynia, Konradowo, Gałęźnia Mała, Gałęzowo, Osieczki, Gostkowo, Dąbie, Bytów. Główną atrakcją trasy jest rzeka Słupia i związane z nią krajobrazy, system elektrowni wodnych, pomniki przyrody oraz grodziska.

Ścieżki przyrodnicze - tematyczne (1 ścieżka przyrodnicza stanowi 4 km):
  • ściezka przyrodnicza „Szlakiem Troci i Łososia” - 4 km Łosino.
Ścieżka "Szlakiem troci i łososia" - wyznaczona została nad rzeką Słupią, w miejscowości Łosino. Przez dużą część swojej trasy ścieżka wiedzie drogą z Łosina do Krępy. Można dojechać tu rowerem, samochodem na parking wyznaczony w pobliżu mostu na rzece Słupi lub autobusem miejskim do Łosina i do Krępy Słupskiej. Możliwe jest również dotarcie na ścieżkę od strony wsi Łosino, jak też od strony Krępy Słupskiej. Optymalna wielkość grupy wędrującej po ścieżce wynosi 20 osób, a zakładany czas przejścia czterokilometrowej trasy to dwie godziny. Na niej rozlokowano 10 przystanków (tablice przystankowe), na których opisano charakterystyczne elementy danego miejsca lub osobliwości przyrodnicze. Można zapoznać się z charakterystyką dorzecza Słupi, opisem ryb zamieszkujących rzeki tego obszaru jak również poznać ich biologię, czy też obejrzeć grodzisko wczesnośredniowieczne i stary park podworski przy skarpie nad Słupią z monumentalnymi drzewami - pomnikami przyrody i grobowcem Maximiliana von Zitzewitza. Trasa ścieżki została oznakowana tablicami kierunkowymi oraz logo ścieżki (łosoś) namalowanym na drzewach.

Szlak kajakowy (1 szlak stanowi 15 km w Gminie):
  • „Papieski” szlak kajakowy Słupią - 133 km całość, w Gminie Kobylnica przepływa na odcinku 15 km przez Lubuń.
W 2009 roku Związek Miast i Gmin Dorzecza Rzeki Słupi i Łupawy zrealizował projekt oznakowania i opisania Papieskiego Szlaku Kajakowego Słupią. Oznakowanych zostało 10 przystani Papieskiego Szlaku Kajakowego Słupią ogólnopolskim symbolem oznaczającym szlaki, po których chodził papież Jan Paweł II udostępnionym przez Fundację Szlaki Papieskie. Ponadto na przystaniach zostały umieszczone tablice informacyjne o szlaku zawierające ciekawostki z regionu oraz samą historię Papieskiego Szlaku Kajakowego Słupią. Interesująco zredagowane teksty oraz nowatorska forma graficzna tablic zachęcają do odwiedzania szlaku. Na dziesięciu przystaniach zostały również wyodrębnione miejsca biwakowania wraz z elementami małej architektury (dwie ławki, kosz na śmieci, krąg ogniskowy na każdej przystani).Przystanie objęte projektem:
Przystań I - Gowidlino - Gmina Sierakowice
Przystań II - Sulęczyno - Gmina Sulęczyno
Przystań III - Parchowo - Gmina Parchowo
Przystań IV - Soszyca - Gmina Parchowo
Przystań V - Gołębia Góra - Gmina Czarna Dąbrówka i Bytów
Przystań VI - Gałąźnia Mała - Gmina Kołczygłowy
Przystań VII - Leśny Dwór - Gmina Dębnica Kaszubska
Przystań VIII - Lubuń - Gmina Kobylnica
Przystań IX - Krępa Słupska - Gmina Wiejska Słupsk
Przystań X - Słupsk - Gmina Miejska Słupsk
Rzeka Słupia wraz z dopływami oraz liczne jeziora są jednym z najważniejszych elementów krajobrazowych Parku Krajobrazowego Dolibna Słupi. Można na nich uprawiać turystykę kajakową. Do najciekawszych i najbardziej emocjonujących należą spływy kajakowe rzeką Słupią. Zaliczane są jako trudne ze względu na warunki fizyczno-geograficzne rzeki: wartki nurt i bystrza, liczne meandry, zwalone do wody drzewa i inne przeszkody w korycie rzeki. Ze względu na powstałą zabudowę hydrotechniczną złożoną z elektrowni wodnych i związanych z nimi sztolni, kanałów, zapór ziemnych, odmulników i syfonów zachodzi konieczność przenoszenia lub przewiezienia kajaków na znaczne nawet odległości. Z myślą o wodniakach przygotowano 6 miejsc postojowych, umożliwiających rozbicie namiotów i nocleg nad rzeką. Miejsca te stanowią dogodną bazę wypadową w celu poznania ciekawych i atrakcyjnych miejsc na terenie Parku: elektrowni wodnych, osobliwości przyrodniczych takich jak: (jeziora lobeliowe, ścieżki przyrodnicze). W związku z niewielką powierzchnią przygotowanych punktów oraz ich ograniczoną chłonnością turystyczną optymalna wielkość grupy noclegowej to około 10-15 osób. W okresie od czerwca do połowy lipca należy ograniczyć liczbę organizowanych spływów z uwagi na okres lęgowy rzadkich gatunków ptaków.